Úvod | Cihlářství | Doprava | Kryty | Letadla | Opevnění | Ostatní | Pozorovatelny | Vojenství | Odkazy | Kontakt Home | Brickmaking | Transportation | Shelters | Aircraft | Fortifications | Miscellaneous | Lookouts | Military | Links | Contact |
Kuřim – kryty Kurim – Shelters Summary:The article describes shelters of various age in Kurim that have been built for employees of the local factory. The shelter of CO (civilian guard organization) had been built in 1970s under the company's headquarters building. It includes post-war equipment including power generator, filtering facility, and control room. During WW2, the facility included airfraft engine production and other military production. The shelters are located on a field close to the factory premises. The shelter corridors feature the "egg-profile" shape with several sections. In some shelters, the interior equipment has been found: remains of closets, doors, etc. Several concrete-reinforced adits have been dug in a nearby hill to provide anti-air shelters. The adits have been destroyed after war, one is still intact.There are karst formations developed due to limestone rock conditions inside the adit. The last object may have ben used to store explosives and fuses for the adit construction. Administrativní budova TOS V administrativní budově podniku TOS se nacházely dva podzemní protiletecké kryty z doby okupace. Po vlce byly upraveny na kryty a později sklady CO. Měli jsme možnost jeden z nich navštívit. Vstup do krytu je uzavřen klasickými pákovými dveřmi. Za nimi je tzv. řídící místnost. V ní je k vidění tabule s rozpisem jednotek, čestná uznání z minulé éry ale i pěkně zachovalá telefonní ústředna, staré bakelitové telefony, reproduktory rozhlasu po drátě a další dobové vybavení. V místnosti nechybí ani ústí nouzového výlezu s obvyklými dvířky.
Ve strojovně krytu je krásně zachovalý a dosud funkční diesel agregát Škoda 3S 110.
Potrubí vzduchotechniky vede do filtrovny s obvyklými filtračními agregáty. Další části krytu sloužily jako sklad materiálu, zdravotních potřeb, prostředků pro dekontaminaci apod. Postěnách jsou dobové nápisy dotvářející atmosféru socialismu. Stylové WC s tradičním dřevěným prkýnkem patřilo k vybavení většiny krytů CO. Ani zde nemůže chybět...
Za dnešní továrnou TOS (v jejíž prostorách se za války vyráběly mj. i letecké motory) je v poli soustava krytů pro případ spojeneckých náletů. Jedná se o chodby vejčitého tvaru s pravoúhlým zalomením a více vchody. Ve vchodových částech jsou z cihel vyzděné příčky pro vsazení zárubní dveří. Kryty jsou postaveny z betonových prefabrikátů. V některých krytech jsou zbytky kabeláže a vnitřního vybavení, například latrín. Kryty jsou volně přístupné, dostat se k nim dá kolem koupaliště po cestě pod železniční tratí a potom po cestě za kolejemi po asfaltové silničce vpravo. V poli jsou kryty vidět jako zarostlé malé remízky. Na poli poblíž plotu továrny jsou zbytky dvou vodárenských nádrží, několik válcových pozorovatelen (viz sekce Pozorovatelny) a dalších blíže neurčených a různě poškozených objektů. V popisu krytů u Kuřimi bylo použito číslování a typologie autorů L. Hladíka a F. Petermanna (viz Prameny). Kryty jsou dvou typů: s přímým vchodem (A) a zalomeným vchodem (B). Čísla fotografií odpovídají číslům objektů. Kryt 3 je hned u silničky poblíž autovrakoviště. Jsou v něm zachovány dřevěné latríny. Jedná se o typ A (schodiště čelně na vchod). Obě vchodová schodiště jsou zaneřáděna odpadky. Kryt 5 má propadlou část stropu a na povrchu ulámané zbytky komínků. Uvnitř je poměrně zachovalý a čistý. Je typu A. Objekt 6 zřejmě sloužil jako vodojem, dnes vypadá jako zarostlý pahorek. Před objektem jsou dvě šachty s kramlemi na sestup. Hlavní nádrž je využívána jako úkryt blíže neurčených individuí. Byla tam cítit tráva. Kolem jsou kusy betonu, snad se místní lidé pokoušeli objekt zlikvidovat.
Objekt 6a se nachází dále od továrny u malého remízku. Jsou tam kusy betonu, cihel a dvě cihlové kanalizační revizní (?) šachty. Jedna je zasypaná a hluboká jen 3 m, ve druhé je na dně vidět průchod potrubí směrem do továrny. V obou šachtách jsou kramle pro sestup.
Kryt 8 je typu B (dvouramenné schodiště kolmo na vchod). U vchodu je pěkně zachovalá skříňka 40 x 25 cm vyložená dřevem. Netuším, k čemu sloužila. U druhého vchodu jsou velké kusy betonu. Kryt 9 je opět typu B. Na povrchu jsou pěkně vidět uražené komínky. Kryty 11, 12 jsou typu B, 13 je typ A. Na dvanáctce je pěkně vidět propadlý strop (nebo nouzový východ?).
Kryt 14 má dvě úrovně - dolů se sestupuje po schodech. Jsou v něm pěkně zachovalé dřevění zárubně dveří. Zato vchody jsou zaneřáděné jako smetiště. Kryt 15 je typ A. Ze severní strany je vchod zasypaný, půdorys krytu lze však snadno sledovat na povrchu podél kurníků podle zachovaných až 1 m vysokých komínků. Druhý vchod je hned vedle silnice za zatáčkou.
Štoly v kopci Záruba Kryty jižně od továrny sloužily k úkrytu civilního obyvatelstva při náletech. Od mostku v chatové kolonii, na jehož místě údajně stával most zbudovaný německou armádou za druhé světové války jsem vpravo ve svahu našel celkem 4 zavalené štoly. Podle místních lidí je v sedmdesátých letech zasypali kvůli bezpečnosti stržením nadloží a dnes jsou zde jen sesuvy půdy nad bývalými vchody. Objekt 18 se nachází cca 50 m východně od objektu 19 (viz níže). Úzká chodbička vede do větší místnosti (snad k uložení trhavin), cca 30 m vlevo od vchodu ve svahu se nachází malý sklípek, který podle kolegů z Boingu mohl sloužit k uložení rozbušek.
Objekt č. 19 má betonovou vstupní část s větracím otvorem. Masivní zámek na plechových dveřích je uřezán. Hned za vchodem je v objektu cca 5 cm vody. Po dvou menších místnostech následuje větší prostora, vlevo odbočka do menších místnůstek. Cca po 15 metrech betonové stěny a podlaha končí a chodba pokračuje výlomem cca 30 m. Pak končí na čelbě a vpravo vede odbočka dlouhá cca 10 m. A tady mě čekalo největší překvapení. Kolegové bunkrologové se zmiňovali o vápenitých usazeninách. Ovšem v zadní chodbě, kde se zřejmě změnily horninové podmínky a ražba narazila na polohu vápencových hornin, je hotová krasová jeskyně. Zvuk kapající vody mi hned připomněl hodiny strávené v Býčí Skále. Skapy zde vytvořily brčka, malé záclonky, sintrová jezírka s jeskynními perlami (valounky obalenými sintrem) a dalšími specialitkami, nad kterými vysloužilý krasový geolog zajásá. Možná by stálo zato tento unikátní výtvor člověka a přírody chránit.
Prameny: Hladík, L.: Betonové a železobetonové pozorovatelny v Brně a v Praze, In: Boing 12, KHV Brno, 1994 Hladík, L: Pozorovatelny III. In: Boing č. 14, KHV Brno, 1995 Petermann F.: Pozorovatelny a protiletecké kryty v Brně a okolí, In: Boing, KHV Brno http://www.fortifikace.net/ii_sv_v_luftschutz_splitterschutzelle.html |