Opevnění: Opevnění Olomouce

Fortifications:  Fortifications in Olomouc


Summary: The article desribes fortifications in Olomouc city. They include multiple forts from 17th century, anti-tank cannon posts from WW2 times, and other highlights.


Málokteré město se může pochlubit takovým množstvím pevnostních objektů různého charakteru jako hanácká metropole. Obranný věnec fortů bývalé Císařsko-královské pevnosti Olomouc (samostatných pevnostních staveb) byl vybudován v letech 1839 - 1874 v vzdálenosti přibližně 1 až 10 km od starého bastionnového opevnění města. Jejich vzájemná vzdálenost činila 1 až 2 km. Celkem bylo postaveno 26 fortů, z nichž je v současnosti 11 památkově chráněno. Ve své době patřila "Olomoucká pevnost" k nejvetším a nejmodernějším systémům opevnění v Evropě vůbec. Na některých místech Olomouce se navíc dochovaly pozůstatky z opevnění připravovaných německou posádkou na samém konci 2. světové války. 

Fort č. XI

Tzv. kyselovská pevnůstka poblíž Slavonína z let 1850 - 1854 byl vybudována na půdorysu pětiúhelníku. Typologicky je shodný s forty v Křelově, Nové Ulici a Neředíně. Vlastní stavba kasárenského objektu je na půlkruhovém půdorysu se středním dvorkem. Stavba je z cihel barokního formátu. Nároží, dveřní a okenní otvory jsou rámovány kamenným ostěním. Vjezdová brána do dvora a vlastní přístup do objektu jsou provedeny v kameni. Centrální dvoupodlažní stavba má plochou střechu. Ohradní zeď směrována k městu je opatřena střílnami. zachován hlavní val s příkopovými kaponiérami a příkopem, na vnější straně příkopu jsou střelecké kontragalerie. Fort není veřejnosti volně přístupný. Poblíž vchodu do fortu se nachází poválečná pozorovatelna.

Fort XIII.

Prohlídku vnějšího prstence jsem začal na fortu č. XIII, ktery se nachází na začátku města poblíž supermarketu Carrefour. Fort je cihlový, poměrně rozsáhlý a uzavřený (na bráně je uvedeno telefonní číslo, na kterém je možné domluvit prohlídku). Zajímavé pro mě byly zejména dvě německé stěny pro PTK. Na pravém valu (při pohledu od Olomouce) se nachází cca 50 m od brány fortu betonová dvakrát lomená stěna s monstrózní kovovou střílnou pro sovětský 76,2 mm kasematový kanon. Překvapila mě velikost střílny: na 3. fotce je dole vidět malá červená věc - to je švýcarský kapesní nůž o délce 10 cm. (!!). Střílna má průměr téměř metr... Na levém valu je cca 5 m od oplocení fortu v houští ukrytá betonová stěna se střílnou vytvarovanou z betonu. Koncem války zde údajně stál kanón.

olomouc-09.JPG (45001 bytes) olomouc-10.JPG (47798 bytes) olomouc-11.JPG (61506 bytes) olomouc-13.JPG (50188 bytes) olomouc-14.JPG (79165 bytes) olomouc-16.JPG (77741 bytes)

Fort XV.

Dalším objektem je fort č. XV v Neředíně u letiště. Z jedné strany je fort nepřístupný, z druhé je přístup po lávce. Prostor fortu je využíván k provozování paintballu. Všude jsou fleky od barvy. Vnitřek fortu je zdevastovaný, v podlaze jsou zřejmě vybrání pro dodatečně instalované sítě. Po stěnách jsou ruské nápisy po sovětské posádce. Pro znalce je zde zajímavá zachovaná pravá kaponiera (tzv. kočičí ucho). 

olomouc-18.JPG (59880 bytes) olomouc-20.JPG (24526 bytes) 

Fort XVII.

Fort je opět uzavřený s nápisy o soukromém pozemku. Zajímavá je poválečná pozorovatelna na levém valu (viz sekce Pozorovatelny v Olomouci).

olomouc-33.JPG (49485 bytes)

Fort XX.

Při cestě zpátky do města jsem se mrknul ještě na fort č. XX mezi Křelovem a Řepčínem. Jedná se o malý půlkruhový fort, bohužel uzavřený a využívaný jako sklad družstva Jednota. 

olomouc-35.JPG (41894 bytes)

Podíl silnice do Olomouce se nachází restaurace Prachárna, což je opravdu bývalá prachárna zajišťující zásobování fortu v Křelove. Svou pouť jsem zakončil procházkou po městě, kde jsem omrknul zbytky bastionové pevnosti. Locatelliho bastion poblíž právě rekonstruovaného přemyslovského paláce (je na něm letni kino) na ulici Dobrovskeho je výborně zachovalý a ohromí svou velikostí.

olomouc-36.JPG (43867 bytes) olomouc-39.JPG (46461 bytes)

Poblíž Okresního soudu se nachází Terezská brána z roku 1752. Byla součástí hradební zdi odbourané v roce 1883 a je budována z cihelného zdiva vyplněného zeminou. Má 3 obloukové průchody s bosáží z pískovcových kvádrů. Na fasádě jsou bohaté motivy válečných trofejí. Brána byla pojmenována v roce 1754 na počest návštěvy císařovny. Součástí Terezské brány byla předsunutá tzv. litovelská branka, která byla přemístěna na začátek parku Smetanovy sady. Orli pocházejí z empírové Františkovy brány.

olomouc-02.JPG (52984 bytes) olomouc-05.JPG (42263 bytes) olomouc-07.JPG (44192 bytes) olomouc-37.JPG (26684 bytes)

Poté jsem se prošel kolem krásně upravených hradeb. V posledních letech byly rekonstruovány a nabízí i schodiště spojující dolní park s vnitřním městem. Vedle jihlavského je to snad nejhezčí městské opevnění v ČR. 

olomouc-40.JPG (47987 bytes) olomouc-41.JPG (55304 bytes) olomouc-47.JPG (17792 bytes) olomouc-48.JPG (30566 bytes)

Došel jsem až k tržnici, kde se v rohu budovy nachází bonbónek: střílna pro 47 mm sovětský PTK, což byla v podstatě okopírovaná zbraň L1 z našeho pohraničního opevnění.

olomouc-51.JPG (34980 bytes) olomouc-52.JPG (30925 bytes)

Olomouc je opravdu krásné město a její návštěvu zájemcům o opevnění vřele doporučuji. Za pomoc s plánováním výpravy a odborné informace děkuji kolegovi Jirkovi Vaněčkovi.


Prameny:
Archív J. Vaněčka
http://www.sweb.cz/khvbrno/boing.htm
http://historicka.olomouc.cz/clanky/informator-pevnost1.htm


 

 Úvod Historické cihlářství | Dopravní stavby Kryty Letadla | Opevnění | Ostatní Pozorovatelny | Voj. technika OdkazyNapsali o nás | Kontakt

 HomepageHistoric Brickmaking  | Traffic StructuresSheltersAircraft | Fortifications | MiscellaneousLookouts | Military StuffLinksContact

 This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

 Podporujeme archiv českého webu - zachování zajímavých informací pro další generace. WEBARCHIV