Buková - havárie stíhačky MiG-21

Bukova - Crashed MiG-21 Jet Fighter

Summary: In 1988, a MiG 21 jet fighter has crashed in the vicinity of Bukova village. Both pilots had died in the crash. They tried to lead the jet (with engine defect) to a savage forest area. Therefore, they had no time to use ejector seats. Today, a small monument can be found near the crash site.

14. 10. 1988 po půl osmé ráno vzlétl z přerovské letecké základny stíhací letoun MiG 21 pilotovaný zkušenou posádkou, kterou tvořili podplukovník Jiří Pohnán a major Attila Szabó. Úkolem jejich letu bylo prověřit počasí v oblasti plánovaného leteckého výcviku. Tzv. "zálet na počasí" probíhal zpočátku bez problémů. Při průletu nad kopci Drahanské vrchoviny však náhle zhasl proudový motor letounu. Ten začal prudce klesat. Piloti se nejprve dle předpisů snažili znovu zažehnout motor. Posléze přešli na katastrofickou variantu postupu - navést stroj nad neobydlenou oblast a zachránit si život pomocí katapultáže. Ztratili však cenné vteřiny nahazováním motoru a tak jim zřejmě bylo jasné, že nemají potřebnou výšku pro použití záchranných padáků. V poslední chvíli se snažili přelétnout s letounem les a přistát nouzově na poli za ním. Bohužel, k cíli jim scházelo asi 300 m. Stíhačka seřízla vrcholky stromů a na zemi následoval osudný výbuch nespotřebovaného paliva v nádržích letounu. Oba piloti našli v troskách smrt. Dnes je poblíž místa tragédie malý pomníček se jmény obou pilotů a jednou VOP umístěnou na betonovém podstavci.

Také zde leží pár trosek z havarovaného letounu: kusy duralového plechu, zbytky trubek, převodová lamela, kousky vodičů.

Na následujícím výřezu z letecké mapy je vidět pozice místa dopadu (1) a pomníčku (2) poblíž obce Buková. V detailu je dobře vidět průsek vytvořený padajícím letounem.

Prameny:

Koudelka, P.: Utajené: u Benešova havaroval Mig 21, Blanenský deník Extra.

 

 Úvod Historické cihlářství | Dopravní stavby Kryty Letadla | Opevnění | Ostatní Pozorovatelny | Voj. technika OdkazyNapsali o nás | Kontakt

 HomepageHistoric Brickmaking  | Traffic StructuresSheltersAircraft | Fortifications | MiscellaneousLookouts | Military StuffLinksContact

 This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

 Podporujeme archiv českého webu - zachování zajímavých informací pro další generace. WEBARCHIV