Vojenská technika: Vrak tanku Cromwell


Military Equipment: Cromwell Tank Undercariage

Summary: One of the Cromwell tanks (or rather its undercariage) has been long used as a crane basis in a sand quarry near Moravska Trebova. Based on recent information, it was sold to a history fan and it is planned to be renovated.


Před dolem Hřebeč nedaleko Moravské Třebové jsem v zimě 2000 prozkoumal podvozek křižníkového tanku Cromwell britské výroby. Cromwelly se objevily v roce 1943, měly 75mm kanón a spřažený 7,62mm kulomet. Věž byla vyrobeny sešroubováním rovných pancéřových plátů. Hranaté tvary nebyly u tohoto typu příliš šťastným řešením. Cromwell se osvědčil při výcviku na den D a také jako mobilní pozorovací stanoviště, vyprošťovací tank a odtahové vozidlo. Po skončení války sloužily ještě řadu let. K nám se dostaly s návratem čs. zahraničního vojska v roce 1945. Po vyřazení z armády byly některé stroje uchráněny sešrotování a přestavěny na jeřáby tak, že věž byla odstraněna a na původní věnec korby byla posazena nástavba s jeřábem.

Tento exemplář na Hřebči přišel o svůj motor už někdy v šedesátých letech. Místo původního agregátu v něm byl namontován na původní převodovku elektromotor a celé monstrum popojíždělo po prostranství před dolem. V době mé návštěvy však podvozek vypadal, že se již dlouho nehýbal. Vnitřek korby byl rezavý a plný odpadků. jeden z průlezů v přední části byl otevřený. Na přední části korby byly pěkně vidět nerezové sváry.

cromwell1.jpg (30433 bytes) cromwell2.jpg (34317 bytes) cromwell3.jpg (36953 bytes) cromwell4.jpg (31870 bytes) cromwell5.jpg (40804 bytes)

Další osudy podvozku můžete sledovat na webových stránkách kolegů ze Sdružení nezávislých sběratelů historické techniky, KVH Rota Nazdar - Vilém Fencl.


Fotografie jiného zajímavého bagru postaveného na tankovém podvozku mi laskavě zaslal Vlastimil Bek. Tentokrát se jedná o podvozek středního ruského tanku T-34 používaný v Ostravsko- karvinském revíru. Zajímavé je navíjecí zařízení nacházející se za tankem.


Prameny:

Trewhitt, P.: Obrněná bojová vozidla, Nakladatelství Svojtka & Co., Praha, 2000

http://vojenstvi.kvalitne.cz/verteneverte.htm

Archiv V. Pažourka

Archiv V. Beka


 

 Úvod Historické cihlářství | Dopravní stavby Kryty Letadla | Opevnění | Ostatní Pozorovatelny | Voj. technika OdkazyNapsali o nás | Kontakt

 HomepageHistoric Brickmaking  | Traffic StructuresSheltersAircraft | Fortifications | MiscellaneousLookouts | Military StuffLinksContact

 This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

 Podporujeme archiv českého webu - zachování zajímavých informací pro další generace. WEBARCHIV