Jihlava Henčov  – vrak letounu MiG-15

Jihlava Hencov – MiG-15 Wreck

Summary: The article briefly describes wreckage of a MiG-15 Fagot (Aero S-102) 0543 aircraft that used to be on display at the Jihlava Hencov airfield.  The MiG-15 from the fourth production batch was first-time assigned in Czechoslovakia Air Force to 5. slp (fighter air regiment) at Plzen-Line in July 1953. Later, the aircraft was converted to SB version and his service ended in May 1966 by 20. sbolp (fighter-bomber air regiment) at Namest nad Oslavou. Early in 2014, the 0543 was moved to Air park Zruc u Plzne. 

Počátky leteckého provozu aeroklubu lze nalézt na původním svahovém letišti Bílý Kámen, kde se v r.1945 konal pod vedením pozdějších dlouholetých instruktorů plachtařský kurz A-B. První starty na letišti v Henčově se uskutečnily v r.1950 na SG-38 Schulgleiter. Na letiště byl přestěhován původní dřevěný hangár, v padesátých letech byl postaven nový zděný a postupně bylo dobudováno celé letiště.

Mezi budovami letiště Jihlava - Henčov se donedávna nacházel vrak letounu MiG-15 (čs. označení Aero S-102) s číslem 0543. Jedná se o stroj ze čtvrté výrobní série sloužící původně od července 1953 u 5. stíhacího leteckého pluku v Plzni. Později byl přestavěn na verzi SB a sloužil u 20. stíhacího bombardovacího leteckého pluku v Náměšti nad Oslavou. Vyřazen byl v květnu 1966 a zhruba od sedmdesátých let byl součástí jihlavského letiště na Henčově. Zde připomínal slávu sovětského letectví. Letoun byl přirozeně bez výzbroje, motoru a vnitřního vybavení. Postupem času vzal zasvé i překryt kabiny. Na boku u kabiny je špatně čitelný nápis H. Novotný.

Bohužel koncem roku 2013 byl letoun odvezen do Air Parku ve Zruči u Plzně. Důvodem byla mimo jiné bezpečnost návštěvníků letiště, zvláště dětí, které s oblibou po letounu lezly. Fotografie v tomto článku zachycují "jihlavský" MiG-15 v listopadu 2013. Kousek od MiGu byla za letištními budovami vystavena další historická zajímavost - pěkně zachovalá třílistá vrtule, pravděpodobně z letounu Il-2 nebo Il-10.

Prameny:

http://www.airliners.net

http://www.jihlavske-listy.cz/clanek15993-mig-symbol-letiste-skoncil-v-muzeu.html

http://www.aeroklub-jihlava.cz/

 

 Úvod Historické cihlářství | Dopravní stavby Kryty Letadla | Opevnění | Ostatní Pozorovatelny | Voj. technika OdkazyNapsali o nás | Kontakt

 HomepageHistoric Brickmaking  | Traffic StructuresSheltersAircraft | Fortifications | MiscellaneousLookouts | Military StuffLinksContact

 This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

 Podporujeme archiv českého webu - zachování zajímavých informací pro další generace. WEBARCHIV